Když slunce uškodí
CO KDYŽ SE POBYT NA SLUNÍČKU PŘECE JEN NEPODAŘÍ?
Pokud přece jen došlo k zčervenání pokožky, není třeba panikařit, ale pro příště se poučit a zvýšit ochranu. Nejčastější chybou bývá aplikace nedostatečného množství opalovacího přípravku (takže pak je SPF ve skutečnosti nižší než je uvedeno na obale a ke spálení kůže dojde dříve) nebo také to, že zapomeneme kůži přemazat v průběhu dne, zvlášť po koupání, otírání ručníkem či při velkém pocení. Špatně zvolené SPF je u dětí méně časté, protože přípravky pro ně určené se vyrábí většinou s vysokým SPF. U dětí volíme vysoké SPF 30-50, dle situace. Více v článku o opalovacích přípravcích.
Kůži je při zarudnutí po slunění vhodné:
- šetrně omýt vlažnou vodou a následně ošetřit a namazat, ideální jsou zklidňující přípravky s panthenolem nebo aloe vera, s výhodou je uchováváme v lednici pro větší chladivý efekt. Určitě doporučuji doma mít nějaký SOS přípravek na spálení od sluníčka, dá se použít i na drobné popáleniny v domácnosti (opět přípravky s panthenolem např. ve formě chladivé pěny či HemaGel na fázi regenerace)
- jako úlevu v akutní fázi po návratu ze sluníčka můžete použít také chladivé obklady připravené doma (gáza či plena napuštěná bílým jogurtem nebo alespoň chladivý mokrý obklad z ručníku)
- v následujících dnech věnujeme kůži zvýšenou péči, promazáváme a hydratujeme, kůži se nesnažíme strhávat, ani když se začne odlučovat. Puchýře nikdy nepropichujeme!
- v akutní fázi přidejte samozřejmě tekutiny, ideálně vlažné, ať dojde k doplnění jejich ztrát. Vhodné jsou také potraviny bohaté na vodu (meloun, okurka, vlažná polévka…)
V případě, že je zarudnutí kůže opravdu velké a rozsáhlé, tvoří se puchýře, dítě celé “hoří” nebo má zvýšenou teplotu, zvrací, stěžuje si na bolest hlavy, neváhejte navštívit lékaře. Čím mladší dítě, tím větší obezřetnost! Může dojít i k některému z následujících stavů, které mohou člověka ohrozit na životě.
ÚPAL A ÚŽEH
Pokud jste byli s dítětem na slunci a ono si po návratu stěžuje na bolest hlavy, zvrací, má zvýšenou teplotu, je malátné… může se jedna o úpal nebo úžeh! Na “první pohled” může být obtížné tyto dva problémy rozlišit, ale pro jejich prevenci a první pomoc to vlastně není důležité- postupujeme totiž podobně.
CO JE TO ÚPAL?
Úpal vzniká z horka, tedy nejen na slunci, ale i v extrémně horkých podmínkách. Jedná se o přehřátí organismu v kombinaci s jeho nedostatečnou hydratací. Taktéž může vzniknout v horkých provozech nebo při velké fyzické aktivitě a současném vedru. Předstupněm úpalu je přehřátí organismu, které má méně vážnější příznaky.
Jak se úpal projevuje?
- bolest hlavy
- zmatenost nebo malátnost
- pocit na zvracení nebo zvracení
- závrať, mdloby
- zvýšená teplota až horečka
- pocení, ale později i suchá horká kůže při současně probíhající dehydrataci
- zrychlení srdečního tepu a dechové frekvence
- v nejvážnější formě jako ztráta vědomí či křeče
Jaká je prevence úpalu?
- vyhledávat stín
- vyhnout se pobytu na slunci a venku mezi 11. a 15. hodinou v extrémně horkých dnech
- dostatek tekutin, nabízet aktivně, kojení na požádání u kojených dětí
- pokrývka hlavy
- pozor na pobyt v zaparkovaném stojícím autě na slunci!
CO JE TO ÚŽEH?
Úžeh vzniká nadměrným působením slunečního záření na hlavu bez pokrývky. Dojde doslova k přehřátí mozku a mozkových plen, které se překrví. Příznaky úžehu jsou podobné těm u úpalu, ale dominuje spíše:
- bolest hlavy
- zvracení, pocit na zvracení
- ztuhnutí šíje
- nejvážnější formy se potom projeví opět křečemi a ztrátou vědomí, může dojít k otoku mozku a jeho nevratnému poškození při nejtěžších formách úžehu
Jaká je prevence úžehu?
- vyhýbat se přímému slunečnímu záření (viz výše)
- zcela zásadní je pokrývka hlavy při pobytu na slunci
PRVNÍ POMOC PŘI ÚPALU A ÚŽEHU
Není důležité se zdržovat zjištěním, jestli se jedná o úpal nebo úžeh. První pomoc je totiž totožná.
- ukončit slunění, vyhledat stín, nejlépe chladnou místnost, sundat zbytečné vrstvy oblečení
- nabízet chladné tekutiny, ideální vychlazený rehydratační roztok či minerálku, pokud dítě zvrací, podáváme po malých doušcích
- studený obklad na čelo, otírat tělo namočeným ručníkem nebo houbou, vlažná koupel (nikdy ne ledová voda a současně na celé tělo, aby nedošlo k podchlazení!)
- v případě, že potíže přetrvávají, zhoršují se, dochází k opakovanému zvracení, spavosti, dojde ke křečím nebo ztrátě vědomí, volejte ihned 155!
Informace zde uvedené jsou orientační a mají pouze obecnou povahu.
V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči. Na základě těchto informací, vč. popisů průběhů chorob uváděných na těchto stránkách, nelze samostatně stanovit diagnózu a léčbu, k tomu je třeba konzultace
s lékařem. Tyto stránky nepředstavují nabídku léčby na dálku. Všichni uživatelé těchto stránek souhlasí s tím, že tyto stránky používají na vlastní riziko a nebezpečí. Nelze uplatňovat nárok na náhradu škody způsobenou přímo či nepřímo využitím těchto stránek a na nich obsažených informací.
ZDROJE:
https://www.who.int/globalchange/publications/heat-and-health/en/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-stroke/symptoms-causes/syc-20353581