Prevence

Bezpečně na sluníčku- brýle a klobouky

Třetí článek ze série “na sluníčku s dětmi”. Ten o tom, jak se na něm chovat, najdete zde. A ještě jeden o opalovacích přípravcích.


POKRÝVKA HLAVY

Kloboučky, kšiltovky, šátky či tenké čepičky vídám v létě skoro na všech dětech. Je to velmi účinná ochrana pro malé děti, slouží nejen proti spálení pokožky hlavy, ale také proti úpalu a úžehu. Osobně volím raději kloboučky, protože mají krepmu kolem dokola a chrání i zátylek a horní část krku. Na léto jsou vhodné i měkké kšiltovky nebo teňoučké čepičky s kšiltem pro nejmenší miminka, protože zároveň chrání oči před ostrým sluncem.

Z materiálů raději ty přírodní, ale pozor, pokud se jedná o velmi tenkou a řídkou látku, nemusí být její účinek dostatečný. K moři doporučuji pokrývku hlavu z funkčního materiálu s UV filtrem. Někomu se může zdát sice příliš umělý, ale výhodou je deklarovaný UV filtr a také to, že rychle schne při namočení.

Pokrývku hlavy opravdu doporučuji nepodcenit, je to zdánlivě drobnost, která ale chrání nejen samotnou hlavu, ale i oči a podstatnou část obličeje.

Určitě se jedná o “must have”, pokud dítě nosíte v šátku nebo nosítku!


OBLEČENÍ S UV FILTREM

Dalším vhodným doplňkem pro pobyt dětí na slunci je oblečení s UV filtrem. Na dovolenou k moři je to užitečný kousek, pod něj se totiž nemusí aplikovat opalovací přípravek, takže výrazně “ušetříte” plochu, kterou je nutné mazat.

Někomu to přijde jako zbytečná investice, ale běžné oblečení nemusí poskytovat dostatečnou ochranu. Aby látka nepropouštěla UV záření, je nutné, aby byla hustá, co nejméně pružná, ideálně tmavé barvy, aby co nejvíce paprsků odrazila, takže takové černé hutné tričko s dlouhým rukávem, což je jistě velmi nepraktické… „Oblíbené“ bílé tenké bavlněné tričko, aby se dítko nespálilo, je opravdu nevhodné! Po namočení se přilepí na kůži, “zprůhlední” a ochranu poskytuje vážně minimální. Proto jsou lepší funkční materiály s UV filtrem, které jsou tenké, rychleschnoucí a nemusíme pod ně dítě mazat (pouze vykukující části těla).

A jak tyto textilie fungují? Je v nich zabudovaný fyzikální filtr, který zabraňuje pronikání UV záření a částečně ho odrazí. Může být označený jako UPF a udává se v číslech, podobně jako SPF na krémech. Jejich pořizovací cena může být sice vyšší, ale dají se koupit nebo prodat na bazaru, takže se investice vyplatí.


SLUNEČNÍ BRÝLE

Další velké téma, které vzbuzuje kontroverzi. Setkávám se s mnoha názory na to, jestli dítěti dávat nebo nedávat sluneční brýle, protože zde panují obavy, že by mohlo dojít k světloplachosti, pokud bude dítě nosit sluneční brýle delší dobu. Tyto obavy ovšem nebyly potvrzeny, pokud se ochrana očí používá správně- tedy využívají se jen jako ochrana před sluníčkem. Naopak škodlivé působení UV záření na dětské oko je popsané. (1) Většina doporučení k ochraně dětí před UV zářením jasně říká, že ochrana zraku je neméně důležitá, jako používání opalovacích prostředků.

Pokud se rozhodnete pro to, že budete dítěti brýle dávat, je potřeba koupit kvalitní brýle s UV filtry. Levné designovky z řetězců či tržnice mohou být sice krásné, ale zrak neochrání, ba naopak, pokud mají “jen” tmavá skla bez UV filtrů, zornice oka se roztáhne, protože do ní nedopadá tolik světla, ale o to víc škodlivého UV záření může pronikat přímo na nejcitlivější místa v oku jako je sítnice. Také jsou často vyrobeny z nekvalitních materiálů bez atestů, mohou se rozbít na ostré kusy a poškodit oko nebo jeho okolí.


JAK VYBÍRAT BRÝLE?

  • UV filtr 400– blokuje záření až do vlnové délky 400 nm, tedy celé spektrum. Nebo hledejte označení 100% UV ochrana. (2)
  • skla by neměla být příliš tmavá
  • obroučky a tvar brýlí– měli by co nejvíce přiléhat k hlavě, aby paprsky nevnikaly do oka bokem
  • materiál– lehké, plastové, nerozbitné, pro nejmenší děti s gumičkou kolem hlavy

NENÍ TO NA TĚCH PÁR TÝDNŮ ČI MĚSÍCŮ V ROCE ZBYTEČNÁ INVESTICE?

Já osobně si myslím, že ne, protože poskytnout očím ochranu v tom nejzranitelnějším věku je investice na celý život. Mnohdy kupujeme spoustu zbytečných hraček, značkové oblečení, což jsou věci, bez kterých se dá obejít. Navíc pokud dítě brýle nezničí, může je podědit další sourozenec nebo se dají prodat na bazaru.

Pokud jezdíte v zimě na hory, doporučuji je přibalit i tam. Nejen u moře, ale i ve vyšších nadmořských výškách je sluneční záření intenzivnější, v kombinaci s bílým sněhem, od kterého se paprsky více odrážejí, může být pro (nejen) dětské oči opravdu ostré. Já jsem je dávala dceři když svítilo slunce a ona seděla na saních. Stejně tak na letní dovolené v horách je to užitečná pomůcka.


A CO ÚPLNĚ NEJMENŠÍ DĚTI DO 1 ROKU VĚKU?

Pro úplně malá miminka a děti do jednoho roku, které bychom měli mít stejně mimo přímé slunce, doporučuji v našich běžných podmínkách spíše kvalitní pokrývku hlavy, která stíní i oči a výrazně omezí pronikání UV záření i do očí. Jiná situace může být u moře a na horách, kde se sluneční paprsky odrážejí od hladiny/sněhu, a mohou být velmi nepříjemné a dětské oči dráždit. Zde bych tedy doporučila buď brýle určené pro tuto věkovou kategorii nebo taková opatření, abychom zamezili vnikání odražených paprsků do oka (pobyt ve stínu dál od vody, zády k moři atd.). Nenechávejte ale děti, aby si s brýlemi manipulovali sami, může dojít o poranění oka nebo okolních struktur.

Čím jsou děti starší, tím více nás chtějí napodobovat a často začnou brýle vyžadovat sami. Dětem školkou povinným se tedy již nemusíme bát brýle nabízet na další pobyty na sluníčku, ale hlavně stále nezapomínat na pokrývku hlavy.

Na moji osobní zkušenost s brýlemi u dětí přišlo mnoho dotazů, včetně tipů na konkrétní značky…

V roce a čtvrt s námi byla dcerka byla poprvé u moře, a tehdy jsem jí poprvé dětské brýle pořídila. Na pláži je nosila vcelku poctivě, dokonce si o ně sama říkala, když si hrála na břehu, evidentně jí bylo slunce nepříjemné. Byly určeny pro věkovou kategorii 0+ do 1 roku, značka Kietla. Na další sezónu jsme pořídily brýličky už nové (značka Shadez, model do 4 let věku), v ČR je nosila občas, spíš na její vyžádání (když viděla, že máme také), ale většinou je po pár minutách sundala. Opět jsme je využili na jaře v Barceloně, kde i přes probíhající jaro bylo už pěkně ostré slunce, když byla v nosítku a nespala, chtěla je nosit sama od sebe. V letošním roce je již chce na výletech venku nosit sama, pokud je ostré slunce.

Jaro v Barceloně, proto takové “zvláštní” oblečení na pláži.

DALŠÍ VYCHYTÁVKY

Čím si ještě v létě můžeme usnadnit pobyt na sluníčku? Především k moři doporučuji plážový stan. Je lepší než předražené slunečníky s lehátky u hotelů, navíc ne na všech plážích se dají pronajmout (my osobně vždy preferujeme pláže “divoké” s minimem lidí a většinou v průběhu dovolené cestujeme na různá místa a různé pláže, takže se nám velmi osvědčil). Je skladnější než slunečník, dobře se skládá, vejde se do něj klidně celá rodina (my koupili opravdu velký, co má konstrukci ze skládacích tyček jako stan a ne takovou tu “samorozpínací” drátěnou konstrukci) a také na rozdíl od slunečníku neuletí.

Obrázek stanu nemám, ale tady je krásně vidět stín, který vrhá i před sebe, takže si tam dítě může v klidu hrát. Nebo z něj utéct při mazání a spadnout do písku ;-))

Informace zde uvedené jsou orientační a mají pouze obecnou povahu.
V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči. Na základě těchto informací, vč. popisů průběhů chorob uváděných na těchto stránkách, nelze samostatně stanovit diagnózu a léčbu, k tomu je třeba konzultace
s lékařem. Tyto stránky nepředstavují nabídku léčby na dálku. Všichni uživatelé těchto stránek souhlasí s tím, že tyto stránky používají na vlastní riziko a nebezpečí. Nelze uplatňovat nárok na náhradu škody způsobenou přímo či nepřímo využitím těchto stránek a na nich obsažených informací.


Zdroje:

(1)https://www.aci.health.nsw.gov.au/__data/assets/pdf_file/0004/155029/paediatric_ocular_damage.pdf

(2) https://pediatrics.aappublications.org/content/104/2/328

Článek není sponzorovaný, značky brýlí zmiňuji pouze ze svého přesvědčení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *