Miminko,  Prevence

Péče o pupeční pahýl

Pupečník nebo také “pupeční šňůra” je struktura tvořená převážně vazivem, ve kterém probíhají důležité cévy vedoucí krev z placenty k plodu a opačným směrem.


Přerušení pupečníku

Po porodu dochází k přerušení pupečníku a jeho podvázání. Pokud je situace příznivá, miminko nepotřebuje resuscitaci či se nevyskytnou jiné zdravotní problémy u matky či dítěte, nechává se již běžně pupeční šňůra “dotepat”, což trvá v řádu několika minut. Většina krve z pupečních cév a z placenty přejde do organismu miminka během 3-5 minut. Poté dojde k přestřižení a podvázání (sterilní gumičkou či plastovou svorkou, dle zvyklostí pracoviště). Zákrok je nebolestivý, protože pupeční šňůra neobsahuje nervová zakončení! U císařského řezu je vhodnou alternativou “dotepání” pupečníku tzv. milking, kdy porodník několikrát přejede rukou po pupečníku směrem k dítěti, aby zvýšil přestup krve do jeho organismu. Provádí se také s výhodou u nedonošených dětí.

Autor fotky: Nikol Starostová, NIKSTAR

Ošetření pupečního pahýlu

Přístup jednotlivých porodnic se liší. Běžně už se ale doporučuje nechat pupeční pahýl přirozeně uschnout a odpadnout.

Zásady péče o pupeční pahýl:

  • před manipulací s pahýlem mějte vždy pečlivě umyté ruce!
  • chraňte jej před znečištěním (vyhýbat se kontaktu s vodou-nenamáčet, popř. osušit, pokud se tak stane)
  • pupečník by měl být trvale mimo plenku, volně položený na kůži, pozor na otlaky způsobené plastovou svorkou, pokud jí miminko má (kontrolujte kůži!)
  • s pahýlem nekroutíme, počkáme, až upadne sám (trvá v řádu dnů až cca 2 týdnů)
  • pokud je pupeční pahýl v nemocnici seříznut a odstraněn před propuštěním, budete o péči poučeni
  • rutinní dezinfikování již není doporučováno, preferuje se hojení “na sucho”, ale přesto je vhodné mít doma připravenou lihovou dezinfekci např. Cutasept a sterilní gázové tamponky či čtverečky

Proč?

Využijeme v případě znečištění pahýlku močí či stolicí, pokud jej namočíme omylem při koupeli, v případě lehkého zarudnutí kůže či k vyčištění spodiny pupku, když pahýl odpadne a v pupku se objeví nažloutlé zbytky pupečníku. V případě, že se zarudnutí kůže šíří do okolí nebo z pupku vytéká zapáchající hnis či čerstvá krev, doporučuji návštěvu lékaře!

Nedoporučuji! K ošetření pupku nejsou vhodné žádné pudry ani práškovité jíly, byť slibují antibakteriální účinek. Zbytky těchto produktů mohou ulpívat v záhybech, nasávat vlhkost a naopak se stát živnou půdou pro bakterie.


Informace zde uvedené jsou orientační a mají pouze obecnou povahu.
V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči. Na základě těchto informací, vč. popisů průběhů chorob uváděných na těchto stránkách, nelze samostatně stanovit diagnózu a léčbu, k tomu je třeba konzultace
s lékařem. Tyto stránky nepředstavují nabídku léčby na dálku. Všichni uživatelé těchto stránek souhlasí s tím, že tyto stránky používají na vlastní riziko a nebezpečí. Nelze uplatňovat nárok na náhradu škody způsobenou přímo či nepřímo využitím těchto stránek a na nich obsažených informací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *