Nemoci

Tělesná teplota a její měření

Zvýšená teplota nebo horečka patří v dětském věku mezi nejčastější příznaky onemocnění, se kterým se setkáváme. Příčin může být celá řada, v drtivé většině se jedná o příznak infekce nebo zánětu, ale existují i vzácnější důvody, které vedou k zvýšení tělesné teploty, které ale přesahují rámec tohoto článku. Běžně se také setkáváme se zvýšením tělesné teploty po očkování nebo při růstu zubů.


Na začátek je nutné si vysvětlit, jaký je rozdíl mezi zvýšenou teplotou a horečkou, protože podle toho se řídí i následná léčba.

NORMÁLNÍ TEPLOTA do 37 °C
ZVÝŠENÁ TEPLOTA 37-38 °C
HOREČKA více než 38 °C
HYPERPYREXIE více než 41 °C

Je běžné, že teplota během dne kolísá, ve zdraví i nemoci. Nejvyšších hodnot dosahuje zpravidla večer kolem 17- 18 hodiny, nejnižších v brzkých ranních hodinách.


JAK MĚŘÍME TĚLESNOU TEPLOTU?

Způsobů měření teploty existuje celá řada, v praxi se nejběžněji využívá ale jen několik z nich. Stejně tak se na trhu setkáme s tolika druhy teploměrů, že je často náročné se zorientovat, který je ten nejlepší.

Naše domácí “sbírka” teploměrů. Nejedná se o reklamu.

REKTÁLNÍ MĚŘENÍ

Měření teploty v konečníku je jedna z nejspolehlivějších a nejpřesnějších metod měření teploty u malých dětí, přesto je některými zavrhována nebo opomíjena. Tradičně se udává, že teplota získaná tímto druhem měření bývá o zhruba 0,5 stupně vyšší než při měření v podpaží, protože se více blíží teplotě lidského jádra. Má-li dítě teplotu v konečníku do 37,5 °C , jedná se stále o normální teplotu. Nad hodnotu 38,5 °C mluvíme již o horečce.


U novorozenců (tj cca první měsíc života) se někdy můžeme setkat s doporučením neodečítat 0,5 stupně a řídit se teplotou naměřenou rektálně bez odečtu. Nicméně u takto malých dětí doporučuji jakoukoliv zvýšenou teplotu či horečku neprodleně konzultovat s lékařem.


Na měření používáme digitální teploměr s pružnou gumovou špičkou, na jejímž konci je malá kovová koncovka. Dítě se rozbalí z plenky (kterou necháme pod ním, protože děti u měření často močí nebo po vytažení teploměru může dojít k odchodu stolice), jednou rukou chytneme nožky a zvedneme. Teploměr se zavádí asi 1,5 až 2 cm hluboko do konečníku, před zavedení se na špičku vždy nanese krém (klidně ten, co používáte proti opruzeninám) či gel! Po změření samozřejmě teploměr pečlivě očistíme.

I přes obavy rodičů se jedná o bezpečnou a spolehlivou metodu měření teploty u kojenců a batolat, která nevede k potížím s vyprazdňováním, jak se někdy traduje. Taktéž riziko poranění konečníku nebo střeva je velmi malé, i když jej samozřejmě nemůžeme při nešetrné manipulaci vyloučit.


MĚŘENÍ V PODPAŽÍ

Oblíbená, i když ne tolik přesná metoda. Dá se použít i u kojenců s dobrým výsledkem. Je nutné udržet dítě chvíli v klidu a také zajistit, aby byla špička teploměru obejmutá kůží ze všech stran. U straších dětí a dospělých je to potom většinou metoda první volby.

Ilustrační foto 😉

Používají se buď skleněné teploměry, pro děti jsou s výhodou opět ty digitální, protože měří rychleji a nemohou se rozbít. Z naměřené teploty nic neodečítáme.

Poznámka k měření: podle druhu teploměru je někdy vhodné nevytahovat teploměr hned po prvním “zapípání”, ale můžeme ještě několik sekund počkat, jestli teplota nepůjde ještě nahoru. Ne všechny teploměry ale tuto funkci dalšího měření po zvukovém signálu mají, řiďte se instrukcemi v návodu.


MĚŘENÍ V UCHU

Používají se speciální ušní teploměry (nikdy ne klasické!!!), které měří na principu infračerveného záření. I přesto, že výrobci se nás snaží přesvědčit o jejich přesnosti, z praxe vím, že často měří nepřesně (může dojít ke zkreslení např. vlivem přítomnosti mazu v uchu, nesprávného natočení). Proto je doporučuji spíše na orientační měření (třeba v noci, kdy nechceme dítě budit nebo kdy neposedí na klasické měření).

Je také nutné dbát na správnou techniku měření (lehce zatáhnout za boltec směrem nahoru a dozadu, aby se zvukovod narovnal) a také neměřit v případě, že je v oušku zánět, velké množství mazu či sekrece. Tyto teploměry většinou sami vyhodnotí, zda-li se jedná o teplotu normální, zvýšenou nebo o horečku (barevná signalizace apod.).

Já sama doma tento teploměr mám, ale spokojená s ním nejsem, proto záměrně zakrývám značku prstem 😉 Občas ho orientačně použiji, ale při horečce spíš sahám ke klasice…

BEZKONTAKTNÍ TEPLOMĚRY

I přesto, že se tato metoda jeví jako velmi pohodlná a pro děti šetrná, opět nedokáže často zajistit přesnou teplotu, takže doporučuji pouze na orientační měření. Teploměrů fungujících na principu bezkontaktního měření existuje celá řada, každý výrobce má svoje doporučení, kde a jak měřit (nad čelem, nad velkými tepnami v třísle, na krku atd.). Kůže musí být suchá, což u horečky může být problém, pokud se dítě zpotí, může ukazovat falešně nižší hodnotu.

Možná je moje skepse k tomuto druhu teploměrů nesprávná, ale ani zkušenost z praxe v nemocnici s bezkontaktním teploměrem určeným pro použití v medicínském zařízení mě nepřesvědčila, protože při opakovaném měření v rychlém sledu za sebou dostal člověk naprosto rozdílné hodnoty.


Jak se tedy zorientovat na trhu s teploměry? Nebudu zde zmiňovat žádné konkrétní značky ani typy, ale doporučuji mít doma vždy alespoň jeden kvalitní digitální teploměr (ev. skleněný nertuťový), ostatní druhy považuji za doplňkové a orientační, ale jejich použití nezavrhuji.

Sama jsem u dcery využívala pouze digitální teploměr a v prvním roce života měřila především rektálně nebo v podpaží, později jsme koupili i ušní teploměr, který ale není příliš spolehlivý (i přes pozitivní recenze). Pokud dceru změřím třeba 2-3x za sebou, ukáže teplotu klidně o 0,5 -0,8 stupně jinou.


Informace zde uvedené jsou orientační a mají pouze obecnou povahu.
V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči. Na základě těchto informací, vč. popisů průběhů chorob uváděných na těchto stránkách, nelze samostatně stanovit diagnózu a léčbu, k tomu je třeba konzultace
s lékařem. Tyto stránky nepředstavují nabídku léčby na dálku. Všichni uživatelé těchto stránek souhlasí s tím, že tyto stránky používají na vlastní riziko a nebezpečí. Nelze uplatňovat nárok na náhradu škody způsobenou přímo či nepřímo využitím těchto stránek a na nich obsažených informací.


Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/thermometer/art-20047410

https://www.prolekare.cz/tema/antipyretika-analgetika/detail/febrilni-stavy-u-deti-moznosti-terapie-5865

4 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *