Vývoj

První botičky

Druhý článek na téma dětské nohy a jejího obutí.


Jakmile si děťátko poprvé stoupne, mnohým z nás se v hlavě rozsvítí kontrolka „boty“!  A když ne nám, tak rozhodně někomu v našem okolí…

Dobrá zpráva je, že na první botičky opravdu nemusíte spěchat. Dokud se z dítěte nestane zdatný chodec, který venku ujde víc než pár kroků po pískovišti a je tak potřeba začít nohu opravdu chránit proti poranění či chladu, žádné boty mít nemusí. Udává se, že pro pořízení prvních botiček by mělo dítě 2 až 3 měsíce chodit, ale záleží také od ročního období, do sněhu ho v ponožkách stoupnout nenecháme.

Doma si vystačíte s bosou nohou, protiskluzovou ponožkou nebo capáčky z kůže či látky, variantu volíme podle toho, aby byl zachovaný tepelný komfort a nožka dítěte byla příjemně teplá a suchá. I dětem se nožičky potí, takže pokud je studená, vlhká a lepkavá, může to znamenat, že je jí horko a potí se. Také capáčky je vhodné vybírat tak, aby respektovaly tvar a velikost nožičky, neškrtily v oblasti kotníku a dávaly prstům dostatečný prostor pro pohyb (a případný růst).


Jsem toho názoru, že (dříve doporučovaná) klasická pevná bota s podrážkou, malým podpatkem, pevným opatkem není pro začínající chodce vhodná. Děti se často do stoje zvedají přes pozici, kdy klečí na jednom kolínku a druhé mají ohnuté a zvednuté(nakročené). Pokud mají v této situaci na nožičkách pevné boty, je pohyb v kotníku omezený a vlastně jim zvednutí se stěžuje. Stejně tak pokud si chtějí v pevné botičce sednout, botičky jim akorát překáží. Místo opory a ochrany splňují tedy spíš funkci “dlahy”, která pohyb ztěžuje. Navíc vjemy z plosky nohy jsou důležité pro rozvoj rovnováhy, takže je vhodné, aby noha cítila, po čem právě šlape. To, že se děti rodí se zdánlivě plochou nohou je normální, klenba se vyvíjí v průběhu prvních let života, uprostřed plosky je tukový polštářek, který klenbu nohy vyplňuje a chrání struktury uložené v hloubce.


Bota má dítěti poskytovat ochranu před ostrými kamínky či střepy, špínou, mokrem, chladem. Nemá sloužit jako „dlaha“, která pasivně nohu formuje a udržuje v určité pozici (mluvím o noze zdravé, speciální boty pro děti s vrozenými i jinými vadami noh jsou samozřejmě úplně jiná kapitola!).


A jak vypadá za mě ideální botička na první opravdovou a samostatnou chůzi?

  • měkká tenká podrážka, kterou dítě silou své nožičky lehce ohne při pohybu
  • nulový podpatek (ten může způsobovat mírný předklon a následnou změnu postavení těla jako kompenzace)
  • měkký, prodyšný a nezávadný materiál (já osobně preferuji boty kožené či látkové)
  • dostatečně široká přední část boty, aby nedocházelo k utiskování prstců a měli dostatek prostoru pro pohyb i do stran
  • opatek by měl být co nejměkčí nebo žádný
  • dostatečný nadměrek (pravidelně nohu přeměřuji i během sezóny)
  • váha boty- čím lehčí, tím lepší

Možná už vám ten seznam v předchozích řádcích něco připomíná….

BAREFOOT

Aneb „bosá obuv“. Barefoot obuv budí vášně mezi laiky i odborníky. Dopracovat se kvalitních dat, studií, názorů odborníků…je dost náročné, často i odborníci z řad ortopedů nebo fyzioterapeutů mají zcela protichůdné názory.

Jak to mám já?

Po zvážení všech informací, které jsem v danou chvíli měla, jsem se rozhodla pro výběr botiček pro dceru z řad barefoot (či tzv. kompromis) obuvi. Dává mi to smysl, dcera se vyvíjí dobře, její nohy pečlivě sleduji. Nechávám jí venku i doma často chodit bosou, nijak se nebrání, ponožky často odhazuje i sama. S přehledem zvládá i terén, který já sama bosá úplně nedávám. V botě s měkkou podrážkou je více obratná, naopak když dostala klasické tvrdé holínky, bylo vidět, že jí v chůzi překážejí, její chůze se stala robotická a nepřirozeně ohýbala nohy. Zároveň si nemyslím, že by jí příležitostné nošení “nebarefootových” bot, zničilo nohy na celý život. Takže pokud sháním třeba balerínky na pár příležitostných obutí k šatům na svatbu či focení, klidně sáhnu po nějakých levnějších z klasického řetězce. I na zimu volím raději obuv s vyšší podrážkou, v případě sněhulí jsem řešila pouze dostatečný prostor v přední části boty a výrazný protiskluzový vzorek jsem naopak uvítala. Trávila v nich málo času, z toho ještě část na saních, takže třeba zrovna tyto boty kupuji zcela běžné… Některé boty má i z tzv. řady “kompromis“, tedy splňující pouze některé podmínky barefoot obutí. Většinou se jedná o silnější podrážku nebo přítomnost opatku.


Že se možná za pár let bude doporučovat zase něco jiného a jedná se o současný trend? To je samozřejmě možné, ale s informacemi, jaké aktuálně mám, jsem se rozhodla pro barefoot obuv (částečně a opatrně i u sebe, abych si vyzkoušela, jaké to je, ale bohužel si s sebou již od puberty nesu skoliózu páteře a ploché nohy). A po více než roce (ne výhradního) nošení musím říct, že moje nohy si změnu pochvalují a já tak instinktivně více sahám po barefoot botách a ty klasické postupně posílám z domu pryč.


Častým argumentem je také to, že barefoot boty nejsou vhodné pro asfalt a beton a dlouhou chůzi po těchto površích. V tom bych asi souhlasila, pokud se člověk pohybuje výhradně po těchto površích, je asi na zvážení, jaká obuv je na tento povrch vhodná. Dceru ale nikam do nákupních centrem nebo na betonové pláně neberu, takže i obyčejná cesta na hřiště po asfaltovém chodníku je v jejím případě překážková dráha, po vyjití z domu nás čekají dlouhé schody, sem tam nějaká díra v chodníku, často dcera vyleze na obrubník, do trávy, šlápne na klacíky a velké kameny, co potká… Takže se opravdu nebojím, že by její chodidlo nemělo dostatečnou stimulaci-a to jsme ještě ani na to hřiště nedošly!


Co se týče ceny, tak ta je samozřejmě vyšší, než třeba u bot z klasických řetězců. Proto jsem velmi opatrná v tvrzení, že barefoot je to nejlepší a všechno ostatní je špatně. Každý musí zvážit svoji situaci a je mi jasné, že pro některé rodiny jsou barefoot boty finančně neúnosné. Dají se samozřejmě koupit i z druhé ruky, což nemusí být úplně špatně, pokud bota není nějak viditelně poškozená nebo “sešmatlaná” do boku. Vzhledem k tomu, že podrážka u barefootové boty je tenká a rovná, je těžší jí nějak nerovnoměrně ochodit, jako tomu může být u klasických bot. Pokud tedy chcete kupovat boty z druhé ruky, doporučuji botu pečlivě prohlédnout. Kdybych se nerozhodla pro barefoot, tak budu stejně kupovat kvalitní dětské kožené boty s atestem, které stojí také dost. Raději volím méně párů bot na sezónu, teď na jaro bude mít dcera pouze troje- kožené celoročky spíše “na pěkno”, jedny tenisky (které počítám, že po sezóně budou zcela onošené) a jedny holínky z kompromisní řady. Pokud to bude nedostatečný počet, vždy můžu nějaké dokoupit, ale kupovat dopředu jeden druh boty ve více provedeních mi přijde zbytečné, protože za těch pár měsíců, než jí noha uroste, stihne tak akorát vynosit tyhle tři páry. V zimě měla dokonce jen jedny kožené zateplené ovčí vlnou a kompromisní sněhule a bylo to naprosto dostačující. Loni jsem dvakrát koupila i botu z bazaru jako variantu “na ven”. Ale na konci sezóny jsem zjistila, že bazarovou botu má zcela onošenou a využitou na maximum, zatímco tu nově kupovanou jsem schovávala do krabice skoro bez vad. Takže teď raději koupím jen jeden pár a dcera jej bude nosit, dokud to prostě půjde, a pak se uvidí…


A co odpovídám pochybovačům, že “my jsme takové vymoženosti neměli a taky žijeme”? Ano, žijeme. Nicméně nyní máme možnost volby, tak proč jí nevyužít. V naší populaci je doslova “epidemie” bolestí zad, nohou, hlavy… Kolik procent populace má vadné držení těla, deformity nohou, vbočený palec… Samozřejmě k tomu vedou i nevhodné pohybové vzorce, sedavé zaměstnání nebo nadváha, ale správná funkce nohy může být jeden dílek z celé té složité skládačky.


A kdy tyhle boty nedoporučuji? Pokud má dítě vrozené deformity nohy nebo se nevyvíjí tak, jak by mělo, je hypotonické či má jiný vážný neurologický problém. Stejně tak, pokud v průběhu prvních let života dojde k rozvoji nějakého problému (vbočení kotníků atp.), je na místě výběr obutí konzultovat s fyzioterapeutem nebo jiným odborníkem. Nebo pokud vám prostě barefoot nedává smysl 😉


A poslední poznámka?

Každá bota bude špatná, pokud nebude mít správnou velikost! Takže přeměřujte nohy/boty i v průběhu sezóny, i když by to znamenalo kupovat nové boty 2x za sezónu. Někdy prostě roste nožička o něco rychleji.


TIP NA ZÁVĚR: Pro zájemce o tuto problematiku doporučuji časopis “Umění fyzioterapie”, vydání z r. 2016 s názvem “Dětská noha”. Najdete zde množství článků a názorů od podiatra, fyzioterapeuta, ukázky rehabilitace ploché nohy a mnoho dalšího.


Informace zde uvedené jsou orientační a mají pouze obecnou povahu.
V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči. Na základě těchto informací, vč. popisů průběhů chorob uváděných na těchto stránkách, nelze samostatně stanovit diagnózu a léčbu, k tomu je třeba konzultace
s lékařem. Tyto stránky nepředstavují nabídku léčby na dálku. Všichni uživatelé těchto stránek souhlasí s tím, že tyto stránky používají na vlastní riziko a nebezpečí. Nelze uplatňovat nárok na náhradu škody způsobenou přímo či nepřímo využitím těchto stránek a na nich obsažených informací.

22 komentáře

  • Pochvala

    Velmi pekne zhrnuta problematika a hlavne odborne od pediatricky. Ked som si citala o prvych topankach, presla som viacerymi clankami,aby som si nastudovala ake su typy topanok a nejak si sama zhodnotila pre a proti. Vy ste pekne zhrnuli aj zdravotny dosah topanok.

  • Díky za článek

    Dobrý den,

    děkuji moc za článek, pro nás je toto téma aktuální, syn se čím dál víc staví a slyším na toto téma hodně různé názory. Souzním s tím, co píšete, zatím má jen capáčky, uvidíme, jaké boty budeme volit dál… Každopádně mám další názor a samozřejmě vždycky potěší, když si člověk přečte, že to někdo má nastaveno podobně 🙂

  • Prvni krucky

    Dcerka zatim udela jen par krucku, a na ven jsem jako prvni botky koupila Attipas (na zkousku).
    Na leto to uz to bude chtit poradnou boticku a urcite sachnu po nejake z barefoot nabidky.
    Dekuji za souhrn Vasich poznatku 🙂

  • Zuzka

    Moc děkuji za doplňující článek. Na ten časopis určitě kouknu. Nám pediatr doporučoval právě hned jak malý začne chodit koupit botu s pevnou podrážkou i na doma, což se mi moc nepozdává. Každopádně bych se chtěla zeptat, jestli ploché nohy a barefoot jdou k sobě ? Zlepší se to ?

    • Pediatrie s láskou

      Děkuji. Ano, dřív se pevná bota doporučovala. Plochá noha je u malých dětí “normální”, mají klenbu vyplněnou tukovým polštářkem. U dospělých potom spíše konzultovat s fyzio, jaké cviky, jak plochonoží zlepšit. Barefoot by asi mohl být problém, takže začínat opatrně, postupně…

    • Ďakujem

      Ďakujem za zahrnutie ,moje deti sú na bf už tri roku cize od narodenia a často druhi ludia chválili naše deti, ako zvládajú preliezky a celkovo že sú veľmi pohybovo zdatní a to si ja spájam práve s obuvou ktorá im nebránia v pohybe , ďakujem za osvetu

  • Křivka

    První článek byl takový nemastný, neslaný.. Říkala jsem si, že tam nemám co bych k tomu řekla, nevěděla jsem, že bude pokračování. Pod tenhle článek bych se s klidným svědomím podepsala, protože je to přesně tak, jak to cítím já.
    Btw. Taky jsem začala chodit v BF a do klasické obuvy (kor s mou šířkou nohy 10cm) mě už nikdo nedostane. 🙂

  • Časopis, fyzioterapie

    Dobry den, chtela jsem zkusit doporucovany casopis na závěr, ale bohuzel uz neplanuji dotisk.
    Nemela byste, prosim, nejaky tip na zdroj informaci k plochym noham? (noseni ortopedickych vlozek, spravna rehabilitace), je toho sice plny internet, ale mozna mate overeny zdroj fyzio- informaci.
    Radka

    • Pediatrie s láskou

      Dobrý den, to mě nenapadlo se podívat, že již časopis není dostupný 🙁 Zkuste jedině oslovit knihovnu, jestli jej nemají v nabídce. Jiný zdroj mě v tuto chvíli nenapadá, nejsem fyzioterapeut, takže nemám úplně přehled o tom, co je na trhu, omlouvám se 🙁

  • Luxace kyčlí

    Zdravím, nejdřív chci poděkovat za hezké shrnutí 😊 A zároveň bych se chtěla zeptat, zda je potřeba přistupovat jinak k obuvi dítěte, které prošlo léčbou luxace kyčlí? Dcera (15 měsíců) se narodila s oboustrannou luxaci kyčlí, nejprve proběhla trakční léčba, poté sádrová spika a Pavlíkovy trmeny – jedna kycel zakloubena. Druhá kycel byla v 8 měsících věku operovana, včetně zkrácení stehenní kosti, poté opět sádrová spika a Pavlíkovy trmeny – ve 13 měsících věku úspěšně zakloubene obě nožičky 🙏 Dceři zatím botičky vůbec nedavame, převážně to bylo kvůli různým omezením a nevhodnosti jakýchkoli boticek, později jsem se dočetla, že je opravdu v tomto věku zbytečné nožky omezovat, doma je nejradeji úplně na boso, do kočárku dostává teplé ponožky, kožené capáčky jsme párkrát vyzkoušeli, vůbec je na noze nechce, takže ji nenutime.. Zatím zvládá sedět, pérovat na ctyrech, pokouší se o lozeni, k chození máme ještě daleko.. Ale raději s předstihem se chci zeptat, jestli je třeba přistupovat v tomto případě k obuvi jinak, jestli je například barefootova obuv nevhodná a není opravdu potřeba fixovat kotník, nebo naopak je potřeba o to víc nechat nožičky samotné pracovat? Předem děkuji za případné tipy ❤️ Eva

    • Pediatrie s láskou

      Dobrý den, v takto specifickém případě bez podrobných znalostí anamnézy a fyzikálního nálezu si netroufám doporučovat. Ideální by bylo, kdyby jste výběr obuvi konzultovala s lékařem či fyzioterapeutem, který by dceru zároveň zkontroloval (pokud někam pravidelně nedocházíte). Nerada bych Vám svojí radou či domněnkou “ublížila”, tak se nezlobte 😉 Přeji už jen a jen vše dobré po tom, co jste s dcerou absolvovali! Martina

  • Bára

    Dobrý den, ráda bych Váš článek citovala na wikipedii na své stránce o bf obuvi. Nemůžu ale nikde najít potřebné informace o Vás 🙂 (aby to tam nevypadalo jako random odkaz) Pokud Vám to přijde jako dobrý nápad, prosím, kontaktujte mě. Děkuji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *