Vývoj

O dětské noze

Ty maličkaté buclaté nožičky s miniprstíky. Podle mě jedna z nejdokonalejších a nejrozkošnějších věcí na světě…

Foto: Nikstar

Jak ale přistupovat k dětské nožičce, abychom nenapáchali víc škody než užitku?

Tuhle otázku si pokládám už od samého narození dcerky, hledám, čtu, přemýšlím… Rozhodně se nejedná o jedinou správnou cestu (ta ani-jako u většiny „problémů“-neexistuje). A tak vám chci přiblížit můj pohled na problematiku dětské nohy, jejího vývoje a obouvání. Neberte to jako dogma, ale jako možnou inspiraci. Nejsem dětský ortoped, ale máma lékařka, která se snaží pro dceru vybrat tu správnou cestu…


Velká většina dětí se narodí se zdravýma nohama. Nicméně během dalších let se začínají projevovat první problémy-od plochých nohou, přes vbočené kotníky či různé deformity z nevhodných bot. Myslím, že většina dnešních odborníků se shodne na tom, že zdravá noha potřebuje prostor a různorodý pohyb. A začínat bychom měli už u miminek! I když děti ještě nestojí/nechodí, noha není pasivní, neustále se vyvíjí, jsou na ní přítomny různé reflexy, které v průběhu času mizí tak, jak je to potřebné pro správný vývoj. Také si můžeme všimnout, jak často i ještě jenom ležící děti nožičkami hýbají, kopají, propínají špičky… Proto je důležité jí neomezovat už od samých začátků a dát dostatek prostoru pro její správný vývoj.


NĚKOLIK PRAKTICKÝCH TIPŮ

  • správná volba oblečení a ponožek -může to vypadat zdánlivě nedůležitě, ale i jedna vrstva tenké látky může utlačovat jemné dětské prstíky! Proto je potřeba dbát na správnou velikost dupaček (tj. nejen délku celého overalu, ale i délku samotné „ťapičky“), na dostatek prostoru v přední části ponožek a punčoch tak, aby v nich dítě nemělo prstíky skrčené a mohlo jimi volně pohybovat. Utlačené prsty se nebudou dobře prokrvovat a dítě jimi bude obtížněji pohybovat.
  • “zlepšováky”– sama jsem dlouho netušila, že existují “vychytávky”, jako jsou návleky na držení ponožek. Ty sice udrží ponožky na místě, ale zároveň omezí nožičku v pohybu, jako by byla stažená do obvazu. I ležící dítě potřebuje s nožičkou hýbat, cítit okolní strukturu, teplotu, zvedat jí, sahat si na ní rukama a později v jeho vývoji jí dávat i do úst.
  • botičky pro nechodící děti– ať už saténové balerínky pro ležící miminka nebo malé „najky“ jsou vhodné tak max na fotku, určitě ne na běžné nošení do kočárku! Nožičky mohou utlačovat, držet v nepřirozené poloze a navíc jim nezajistí ani dostatečný tepelný komfort.
  • svoboda– dopřejte občas dětským nožičkám naprostou volnost, nechte dítě “prokopat” nahaté nebo jen v plence v místnosti, kde adekvátně upravíte teplotu. Je krásné vidět, jak mnohdy “ožijí”, když se z nich sundá i ten nejtenčí kus oblečení.
Na téhle fotce je krásně vidět, jak je dětská nožka a hlavně její prsty ohebné, když se snaží “zachytit” o utíkající zrnka písku. Není to tedy žádný statický podstavec, ale složitý systém kostí, vazů, šlach a svalů, který neustále pracuje.

Méně je někdy více- to platí u dětské nožičky dvojnásob.


Informace zde uvedené jsou orientační a mají pouze obecnou povahu.
V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči. Na základě těchto informací, vč. popisů průběhů chorob uváděných na těchto stránkách, nelze samostatně stanovit diagnózu a léčbu, k tomu je třeba konzultace
s lékařem. Tyto stránky nepředstavují nabídku léčby na dálku. Všichni uživatelé těchto stránek souhlasí s tím, že tyto stránky používají na vlastní riziko a nebezpečí. Nelze uplatňovat nárok na náhradu škody způsobenou přímo či nepřímo využitím těchto stránek a na nich obsažených informací.

3 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *