Kojení
Jako úplně první téma tohoto blogu jsem zvolila právě kojení. I přesto, že se na nás v dnešní době informace o kojení valí ze všech stran, data ukazují, že na tom tak růžově nejsme a osvěta je stále potřeba.
Než jsem začala studovat medicínu, moje znalosti o kojení byly asi takové, že děti se buď kojí nebo pijí z láhve umělé mléko. Tečka, nikdy jsem neměla potřebu to víc řešit. Poprvé jsem o benefitech kojení slyšela právě v rámci vysokoškolského studia. Kojení není téma, o kterém by se běžně mluvilo v naší společnosti, rodinách i mezi přáteli. Ale v posledních letech se situace zlepšuje, tahle oblast se otvírá stále častěji a já doufám, že kojených dětí bude přibývat. Protože ty zdravotní benefity pro matku i dítě za to stojí!
Psát o kojení je jako chodit po tenkém ledě, protože jakákoliv informace vyvolává ve spoustě lidí emoce. V okolí je neustále tolik odborníků na to, jak dlouho, jak často, kde a jak se má kojit, kolikrát za noc je to vhodné, do jakého věku… Navíc se setkáváme s tolika protichůdnými informacemi, že ani pro mne nebylo jednoduché se ve všem zorientovat. Postupem času jsem zjistila, že je nejlepší řídit se sama sebou a potřebami svého dítěte.
A v případě problému s kojením se obrátit na odborníky (ideálně certifikovaná laktační poradkyně či pediatr).
V naši společnosti bohužel stále koluje mnoho omylů a bludů, co se týče kojení. Já sama patřím ke generaci dětí, která nebyla kojena vůbec nebo jen krátce. Důvodů bylo mnoho, tlak společnosti, která měla zájem na tom, aby se děti staly co nejdříve nezávislými na svých matkách a ty mohly zpátky na svoje místa „plnit plán“. Nebyl to jediný důvod, své na tom hrál i přístup zdravotníků k rodičkám i šestinedělkám, rozvoj trhu s umělým mlékem, podpora jeslí, ale i všeobecné představy o tom, že děti je potřeba vychovávat již od mala bez přílišného fyzického kontaktu… To vše vedlo k tomu, že kojení se stalo až tou „druhou“ možností, dlouhodobé kojení dětí bylo vnímáno (a stále je) jako něco negativního. Linka předávání si informací mezi generacemi žen byla přetržena a dnešní maminky se jen těžko mohou radit s těmi svými, které nekojily nebo kojily jen velmi krátce.
A přitom kojení je naprosto přirozené, evolučně staré jako lidstvo samo. Je to nejideálnější a nepřirozenější zdroj potravy pro zdravé novorozence a kojence, ale i batolata mohou těžit z výhod kojení
i přesto, že již konzumují běžnou stravu. Mateřské mléko má žena stále s sebou, v ideální teplotě, skladbě živin a s množstvím biologicky aktivních látek, buněk, protilátek, ale i bakterií, které jsou pro vyvíjející se zažívací trakt dítěte velmi důležité.
Nesporné jsou i výhody pro zdraví matky i dítěte, o kterých se zmíním v některém z dalších článků.
Kojení není jenom potrava. Je to vztah mezi matkou a dítětem, který se neustále posiluje, pomáhá zvládnout těžké chvíle nejen dítěti, ale mnohdy i matce, která tak získává sebedůvěru a vědomí toho, že své dítě dokáže nakrmit a postarat se o něj.
Informace zde uvedené jsou orientační a mají pouze obecnou povahu.
V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči. Na základě těchto informací, vč. popisů průběhů chorob uváděných na těchto stránkách, nelze samostatně stanovit diagnózu a léčbu, k tomu je třeba konzultace
s lékařem. Tyto stránky nepředstavují nabídku léčby na dálku. Všichni uživatelé těchto stránek souhlasí s tím, že tyto stránky používají na vlastní riziko a nebezpečí. Nelze uplatňovat nárok na náhradu škody způsobenou přímo či nepřímo využitím těchto stránek a na nich obsažených informací.